مدیریت موثر فایل ها در linux با استفاده از دستورات head , tail و cat

چندین برنامه و دستور برای نمایش محتویات فایل در لینوکس موجود است. کار با فایل ها یکی از task های دلهره آور برای اغلب کاربران کامپیوتر چه مبتدی یا کاربر متوسطه، کاربر پیشرفته، برنامه نویس، ادمین و غیره میباشد و در حقیقت کار کردن با فایلها به صورت مفید و موثر یک هنر است.
امروز در این مقاله درباره رایج ترین دستورات به نام head , tail و cat که اغلب ما آنها را میشناسیم اما تعداد کمی در صورت نیاز از آنها استفاده میکنیم بحث خواهیم کرد.

دستور head

دستور head ده (10) خط اول از یک فایل را میخواند. ساختار اصلی دستور head به شرح زیر میباشد :

برای مثال دستور زیر 10 خط اول فایل /etc/passwd/ را نمایش خواهد داد :

در صورتی که بیشتر از یک فایل مشخص کنیم دستور head از هر فایل 10 خط به صورت مجزا نمایش میدهد. برای مثال دستور زیر 10 خط از هر فایل را نمایش میدهد :

اگر بخواهیم که تعداد بیشتری از میزان خطوط پیشفرض این دستور (10 خط) ببینیم باید از گزینه n- که به همراه آن از یک عدد که مشخصه تعداد خطوط هست باید استفاده کنیم. برای مثال دستور زیر 5 خط اول فایل /var/log/yum.log را نمایش خواهد داد :

در حقیقت حتی نیاز نیست که از گزینه n- استفاده کنیم میتوانیم تنها از – (دش) و عدد مورد نظر بلافاصله بعد از دش (بدون اسپیس) استفاده کنیم و نتیجه یکسان با دستور بالا داشته باشیم :

دستور head همچنین میتواند هر تعداد دلخواه byte (کاراکتر) از فایل را با استفاده از گزینه c- نمایش دهد. برای مثال دستور زیر 45 byte از اول فایل داده شده را نمایش میدهد :

دستور tail

دستور tail ده (10) خط آخر از فایل را نمایش میدهد. مشابه دستور head دستور tail هم گزینه n را ساپورت میکند.

برای مثال دستور زیر 10 خط آخر فایل access.log را نمایش میدهد :

اگر بیشتر از یک فایل در نظر بگیریم 10 خط آخر هر فایل را به صورت مجزا نمایش میدهد :

همانطور که گفتیم همچنین میتوان با گزینه n- تعداد خطوط کمتری را از آخر فایل مشاهده کرد :

همچنین میتوانید تعداد دلخواه از کاراکترهای یک فایل را با استفاده از گزینه c- مشخص کنیم :

دستور cat

دستور cat یکی از پر کاربرد ترین دستورها و همچنین ابزار جهانی میباشد. این دستور standard input را در standard output کپی میکند. همچنین اگر فایل متنی طولانی باشد و در یک صفحه جا نشود این دستور scrolling را پشتیبانی میکند یعنی فایل را صفحه، صفحه میکند.

رایج ترین استفاده از دستور cat خواندن محتوای فایل ها است. تمای چیزی که برای باز کردن یک فایل به منظور خواندن آن نیاز داریم نوشتن دستور cat و سپس یک اسپیس (space) و به دنبال آن نام فایل میباشد :

دستور cat همچنین برای به هم پیوستن تعدادی از فایل ها به همدیگر مورد استفاده قرار میگیرد :

همچنین برای ایجاد یک فایل هم مفید میباشد. برای ساختن فایل دستور cat را به همراه redirect کردن خروجی به یک نام فایل استفاه میکنیم :

همچنین میتوانیم در پایان یک فایل end قرار دهیم. همانطور که میبینید در مثال زیر انجام شده است :

هرگز قدرت بی نظیر دستور cat در کپی کردن فایل ها از خاطر نبرید :

و اکنون متضاد cat چیست؟ بله tac است. tac یک دستور تحت لینوکس است بهتر است به جای اینکه درباره آن چیزی بگوییم یک مثال عملی نشان تان بدهیم. 
فایل متنی شامل نام همه ماه های سال که هر ماه به صورت مجزا در یک خط باشد را ایجاد میکنیم :


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *