استفاده از دستور Screen برای مدیریت ترمینال لینوکس

Screen یک برنامه نرم افزاری تمام صفحه است که میتواند برای ترکیب کردن یک کنسول فیزیکی بین چندین فرایند (معمولا پوسته تعاملی) استفاده شود. این یک کاربر برای باز کردن چندین نمونه جداگانه در یک مدیر پنجره ی یک ترمینال کامل را فراهم می کند.

برنامه Screen بسیار مفید است، اگر شما با برنامه های متعدد از یک رابط خط فرمان برخوردار هستید و برای جدا کردن برنامه ها از پوسته ترمینال. همچنین اجازه می دهد تا جلسات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید و جلسات ترمینال را جدا کنید یا وصل کنید.

اجرای Screen برای اولین بار

فقط Screen را در خط فرمان تایپ کنید. سپس صفحه نمایش با رابط دقیقا به عنوان خط فرمان نشان می دهد.

نمایش پارامتر های Screen

هنگامی که شما وارد صفحه می شوید، می توانید تمام کارهای خود را همانطور که در محیط CLI معمولی هستید انجام دهید. اما از آنجا که Screen یک برنامه است، پس از آن فرمان یا پارامترها دارد.

“Ctrl-A” و “؟” را بدون نقل قول تایپ کنید. سپس تمام دستورات یا پارامترهای روی صفحه را مشاهده خواهید کرد.

جدا کردن Screen

یکی از مزایای Screen این است که شما می توانید آن را جدا کنید. سپس، می توانید آن را بدون از دست دادن هر چیزی که بر روی صفحه انجام داده اید بازگردانید. در اینجا سناریوی نمونه است:

شما در وسط سرور SSH هستید. بگذارید بگوییم شما با استفاده از فرمان wget چهارصد مگابایت پچ برای سیستم خود دانلود می کنید.
روند دانلود برآورد شده به مدت 2 ساعت طول می کشد. اگر جلسه SSH را قطع کنید یا ناگهان اتصال به طور تصادفی از دست رفته، فرآیند دانلود متوقف خواهد شد. شما باید دوباره از ابتدا شروع کنید. برای جلوگیری از آن، ما می توانیم از صفحه نمایش استفاده کنیم و آن را جدا کنیم.

به این فرمان نگاهی بیاندازید. ابتدا باید وارد Screen شوید.

سپس میتوانید فرآیند دانلود را انجام دهید. برای مثال در لینوکس بسته dpkg خود را با استفاده از دستور apt-get ارتقا می دهیم.

در حالی که دانلود در حال انجام است، شما می توانید “Ctrl-A” و “d” را فشار دهید. هنگامی که این دکمه ها را فشار می دهید چیزی را نمی بینید. خروجی مانند این خواهد بود:

اتصال دوباره به Screen

پس از قطع کردن Screen، شما می توانید در خانه خود،دوباره به SSH سرور خود متصل شوید پیشرفت روند دانلود خود را ببینید. برای انجام این کار، باید صفحه را بازگردانی کنید. شما می توانید این دستور را اجرا کنید:

زملنی که شما بیشتر از یک Screen با دستور زیر لیست آن ها را می توانید مشاهده کنید و به وسیله ID آن ها به آن Screen متصل شوید.

برای مثال برای اتصال به 7849.pts-0 دستور زیر را اجرا کنید.

استفاده از چند Screen

هنگامی که شما نیاز به بیش از یک صفحه برای انجام کار خود، این کار به راحتی امکان پذیر است شما می توانید پنجره چندین صفحه را همزمان اجرا کنید. 2 راه برای انجام این کار وجود دارد.

اول، شما می توانید صفحه اول را جدا کنید و یک صفحه دیگر را در ترمینال واقعی اجرا کنید. دوم، شما روی صفحه نمایش قرار گرفته است.

حرکت میان Screen ها

هنگامی که روی Screen قرار می گیرید، می توانید بین Screen ها با استفاده از دستور “Ctrl-A” و “n” سوئیچ کنید. این به صفحه بعدی حرکت خواهد کرد. هنگامی که شما نیاز به رفتن به صفحه قبلی، فقط “Ctrl-A” و “p” را فشار دهید.
برای ایجاد یک صفحه نمایش جدید، فقط “Ctrl-A” و “c” را فشار دهید.

نگه داری دستورات وارد شده در Screen

گاهی اوقات مهم است که آنچه که در کنسول انجام داده اید را ضبط کنید. بگذارید بگویم شما یک مدیر لینوکس هستید که بسیاری از سرورهای لینوکس را اداره می کند.

با استفاده از این ورود به صفحه، شما لازم نیست که هر فرمانی را که انجام داده اید بنویسید. برای فعال کردن عملکرد ورود به سیستم، فقط “Ctrl-A” و “H” را فشار دهید. (لطفا توجه داشته باشید که ما از capital ‘H’ استفاده می کنیم. با استفاده از non capital ‘h’ تنها تصویری از صفحه در فایل دیگری با نام hardcopy ایجاد می شود).

در پایین سمت چپ روی صفحه، یک اعلان وجود دارد که به شما می گوید: ایجاد logfile “screenlog.0”. شما فایل screenlog.0 را در دایرکتوری خانگی خواهید یافت.

این ویژگی همه چیزهایی را که شما در پنجره ی صفحه نمایش می بینید اضافه می کند. برای بستن صفحه نمایش برای فعال کردن فعالیت در حال اجرا، “Ctrl-A” و “H” را دوباره فشار دهید.

یکی دیگر از راه های فعال کردن ویژگی ورود به سیستم، شما می توانید پارامتر “-L” را هنگام اولین بار در حال اجرا روی صفحه اضافه کنید. فرمان اینگونه خواهد بود.

قفل کردن صفحه

Screen همچنین دارای میانبر برای قفل کردن صفحه است. شما می توانید میانبر “Ctrl-A” و “x” را برای قفل کردن صفحه فشار دهید.بعد از فشار دادن میانبر، خروجی نمونه صفحه قفل است.

شما می توانید از رمز عبور لینوکس خود برای باز کردن آن استفاده کنید.

اضافه کردن رمزعبور به قفل صفحه

به دلایل امنیتی، شما ممکن است بخواهید رمز عبور را به جلسه روی صفحه خود اضافه کنید. هر بار که میخواهید صفحه را دوباره وصل کنید، از یک رمز عبور خواسته میشود. این رمز عبور با مکانیزم قفل صفحه فوق متفاوت است.

برای محافظت از رمز عبور صفحه خود، می توانید فایل “$HOME/.screenrc” را ویرایش کنید. اگر فایل وجود ندارد، شما می توانید آن را به صورت دستی ایجاد کنید. نحو مانند این خواهد بود.

بار بعدی که صفحه را اجرا می کنید و از آن جدا می شوید، زمانی که سعی می کنید مجددا آن را پیوست کنید، از گذرواژه خواسته می شود، همانطور که در زیر نشان داده شده است:

پس از اجرای این رمز عبور روی صفحه و فشار دادن “Ctrl-A” و “x”، خروجی مانند این خواهد بود.

رمز عبور شما دو بار خواسته خواهد شد رمز عبور اول رمز عبور لینوکس شما است و رمز دوم رمز عبور است که شما در فایل .screenrc قرار داده اید.

خروج از Screen

2 راه برای خروج از صفحه وجود دارد. اول، ما از “Ctrl-A” و “d” برای جدا کردن صفحه استفاده می کنیم. دوم، ما می توانیم از دستور exit برای پایان دادن به صفحه استفاده کنیم. شما همچنین می توانید از “Ctrl-A” و “K” برای کشتن صفحه استفاده کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *