استفاده از دستور History

ما معمولا از دستور history به صورت مکرر برای مشاهده دستورات اجرا شده و زمان اجرای آن ها استفاده می کنیم تا ببینیم چه دستورا تی توسط کاربران اجرا شده است. در این پست، ما خواهید دید که چگونه می توانیم به طور موثر از دستور history استفاده کنیم تا فرمان را که توسط کاربران در پوسته Bash اجرا شده است استخراج کنیم. این ممکن است برای اهداف حسابرسی مفید باشد یا اینکه چه تاریخ و زمان چه فرمان اجرا می شود.

به طور پیش فرض تاریخ و زمان نشانه در هنگام اجرای فرمان history مشاهده نمی شود. با این حال پوسته bash ابزارهای CLI را برای ویرایش سابقه فرمان کاربر فراهم می کند. بیایید برخی راهنمایی ها و ترفندهای مفید و قدرت فرمان history را ببینید.

1- لیست آخرین و تمامی دستورات اجرا شده

دستور history را به صورت ساده اجرا کنید تا تمامی دستورات اجرا شده را مشاهده کنید.

2- لیست دستورات اجرا شده با تاریخ و زمان اجرا

با فرمان ‘export’ استفاده از متغیرها، هنگام اجرای فرمان، دستور history با زمان بندی مربوطه نمایش داده می شود.

3- اعمال فیلتر در History

در خروجی دستور History مشاهده می کنید که یکسری از دستورها تکرار شده اند و یا ما دستوراتی را مشابه هم بار ها اجرا کرده ایم.می توانیم یکسیری از دستوراتی که از اهمیت کمتری دارند را فیلتر کنیم تا دیگر در history نمایش داده نشوند و history خلوت تری داشته باشیم.در مثال زیر ما دستور ls را فیلتر کرده ایم.

4- حذف دستورات مشابه

با دستور زیر میتوان ورود دستورات تکراری ساخته شده توسط کاربر را نادیده گرفت. اگر یک کاربر یک فرمان مشابه چند بار در Bash Prompt اجرا کند ،تنها یک بار ورودی در تاریخ نشان داده می شود.

5- غیرفعال کردن export

با اجرای دستور unset export می توانید export های قبلی را غیرفعال کنید.

ذخیره export ها به صورت دائمی

یک ورودی به صورت زیر در .bash_profile ایجاد کنید تا دائمی کردن دستور export انجام شود.

غیرفعال کردن history

بعضی از سازمان ها به دلیل سیاست امنیتی سازمان ، دستورات خود را نگه داری نمی کنند. در این مورد، می توانیم فایل bash_profile (این فایل پنهان است) را از کاربر ویرایش کنیم و یک ورودی را در زیر وارد کنیم.

فایل را ذخیره و با دستور زیر تغییرات را بارگذاری کنید.

روش ساده تر برای اینکه سیستم دستورات شما را ذخیره نکند دستور زیر را اجرا کنید.

پاک کردن history به شکل دستی

با پیکان بالا و پایین، می توانیم فرمان قبلا مورد استفاده را ببینیم که ممکن است مفید باشد یا ممکن است شما را ناراحت کند. پاک کردن تمام ورودی ها از لیست تاریخچه bash با گزینه های ‘-c’.

جستجوی دستورات در history با استفاده از دستور grep

جستجو را از طریق ‘.bash_history’ از طریق وارد کردن فایل تاریخچه خود به ‘grep’ به صورت زیر انجام دهید. به عنوان مثال، دستور زیر دستور جستجوی pwd را از فهرست تاریخ جستجو و پیدا خواهد کرد.

جستجوی آخرین دستور مورد نظر

اگر دستوری را در history می خواهید جستجو کنید از کلیدهای Ctrl+r استفاده کرده و نام دستور خود را وارد کنید.

فراخوانی آخرین دستور

برای فراخوانی یک فرمان خاص که قبلا استفاده شده است. ترکیبی از علامت bang و 8 (!8) دستور فرمان شماره 8 را که اجرا کرده اید فراخوانی می کند.

فراخوانی یک دستور خاص

برای دوباره اجرا کردن فرمانی قبلا مورد استفاده قرار گرفته است مانند (netstat -np | grep 22) با ‘!’ و بعد چند حرف از آن دستور خاص را وارد کنید.


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *