XenServer Series

معرفی کامل مجازی سازی سرور Citrix XenServer

یکی از محصولات بسیار محبوب Open Source در حوزه Hosting و مراکز داده که طرفداران خاص خودش را دارد، XenServer یا به اختصار Xen است. اين محصول یک پلتفرم مدیریت شده سرور مجازی کامل یا Full Virtualization بر مبنای‌Xen Hypervisor می‌باشد. تکنولوژی‌Xen  به عنوان سریعترین مجازی‌ساز سرور با اطمینان بسیار بالا در صنعت IT مورد تأیید قرار گرفته است.‌XenServer برای مدیریت کارآمد سرورهای مجازی ویندوز و لینوکس طراحی شده است و نتیجه آن تجمیع کم هزینه سرورها و تداوم تجارت می‌باشد.

در واقع نرم‌افزارهای مجازی‌سازی سرور از تکنولوژی‌های مجازی‌سازی متفاوتی از همدیگر کار می‌کنند، زمانیکه قرار بر این باشد که یکی از این مجازی‌سازها را برای کار خودتان انتخاب کنید، علاوه بر اینکه بحث لینوکسی یا ویندوزی بودن سرور مهم است، بحث نوع نرم‌افزاری که بر روی آنها قرار است قرار بگیرد هم در تعیین کردن نوع مجازی‌ساز مهم است.

آشنایی با پلتفرم مجازی سازی Xen

اگر بحث یک نرم‌افزار قابل اعتماد برای مجازی‌سازی باشد، شک نکنید که Xen یک نرم‌افزار بسیار عالی و Reliable برای مجازی‌سازی سرورها است، با استفاده از Xen شما می‌توانید سرورهای مجازی یا‌VPS  های خودتان را در یک بستر کاملاً ParaVirtual شده ایجاد نموه و تقریباً یک سرور مجازی با ویژگی‌های یک سرور اختصاصی راه‌اندازی کنید. Xen می‌تواند امکان این را داشته باشد که VPS را تا حدود زیادی نزدیک به Dedicated سرور کند. یک VPS در مجازی‌سازی Xen برای خودش یک Kernel ایزوله شده دارد، برای خودش ماژول‌های Kernel خاص دارد که در زمان مورد نیاز آنها را Load می‌کند. Xen می‌تواند حافظه مجازی کاملاً اختصاصی ایجاد کند، حتی فرآیند‌I/O و زمانبندی‌های اختصاصی برای VPS ایجاد نماید. Xen یک محصول کاملاً قابل دلخواه‌سازی و به نوعی امکان ایجاد یک‌Dedicated Server‌ مجازی را به ما می‌دهد. برای سرویس‌های معمولی می‌توان گفت در زمان استفاده از Xen تقریباً شما هیچگاه تصور نمی‌کنید که از یک سرور مجازی استفاده می‌کنید بلکه احساس شما استفاده از یک سرور کاملاً اختصاصی است. 

مهمترین امکانات مجازی با استفاده از ‌Xen را می‌توان موارد زیر ذکر کرد:

 • دسترسی کامل  root
 • پشتیبانی از لینوکس و ویندوز
 • کارایی بهتر در استفاده از جاوا
 • اختصاص منابع اختصاصی به سرورها
 • امکان ایزوله‌سازی کامل یا Paravirtualization کامل Kernel لینوکس
 • امکان دسترسی مستقیم به ماژول‌های Kernel، Load شده لینوکس
 • فضای  Swap
 • پیکربندی بسیار قابل انعطاف

پیش نیازهای نصب و راه اندازی سیتریکس CITRIX XENSERVER

آخرین نسخه ارائه شده سیتریکس XenServer، نسخه 7.1 می‌باشد که در ماه February سال 2017 منتشر شده است (در زمان انتشار مطلب اموزشی پیش نیازهای نصب سیتریکس در حال حاضر و در سال 2017) اما با توجه به اینکه هنوز نسخه کاملاً Stable نیست، بنابراین در این بخش به نصب نسخه قبلی، یعنی نسخه 7.0 آن می‌پردازیم.

Citrix XenServer 7 Administration
در ماه May سال 2016 نسخه 7.0 پلتفرم سیتریکس XenServer منتشر شد بنابراین در این بخش نسخه 7 Citrix را بصورت Fresh Installation نصب خواهیم نمود. اما تا پیش از این آخرین نسخه XenServer، نسخه 6.5 بود که شما می‌توانید چنانچه از این نسخه استفاده می‌کنید آن را به نسخه 7.0 ارتقاء دهید.

تغییرات ورژن 7.1 Citrix XenServer نسبت به نسخه هفت زن سرور سیتریکس

بزرگترین تغییر بروزرسانی XenServer در نسخه 7.0، تحت عنوان محیط Dom0 است. XenServer 6.5 از CentOS 5.10 استفاده می‌کرد و نسخه جدید یعنی XenServer 7 Dom0 به CentOS 7.x بروزرسانی شده است که این موضوع یکی از ارمغان‌های Kernel لینوکس جدید می‌باشد که در CentOS 7.x بوجود آمده است.
یکی دیگر از تغییرات بزرگی که در نسخه 7.0 مجازی‌سازی XenServer اتفاق افتاده، استفاده از پارتیشن‌بندی برای Dom0 است. نسخه قبلی XenServer مبتنی بر MBR و root partition کوچکی با حجم حداکثر 4GB بود. متعاقباً، تعدادی زیادی از کاربران اینکه logها بطور معمول root partition را در صورتیکه از یک مکانیزم خارجی log جهت مانیتور یا export کردن آنها استفاده نمی‌شد پر می‌کردند، تجربه کرده‌اند. اما با انتشار نسخه جدید XenServer، partition scheme به نوع GPT تغییر پیدا کرد که نوعی از پارتیشن‌بندی منطقی بزرگتر نسبت به MBR را اجرا می‌کند.

پیش نیازهای سخت افزاری نصب سیتریکس XenServer 7.0

لیست زیر بطور کامل اطلاعات منتشر شده رسمی برای این منظور را نشان می‌دهد:
 18GB XenServer host control domain (dom0) partition
18GB backup partition
4GB logs partition
1GB swap partition
5GB UEFI boot partition

ویژگی‌های مهم Xen می‌توان به 3 مورد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت در برابر شکست‌های نرم‌افزاری (از طریق ریبوت سریع ماشین مجازی)
 • مقاومت در برابر خطاهای سخت‌افزاری (از طریق انتقال ماشین مجازی به سخت‌افزار دیگر)
 • توانایی ایمن‌سازی سیستم‌عامل‌های مجازی بصورت جداگانه

همچنین مجازی‌ساز Xen علاوه بر ویژگی‌های بالا ویژگی Live Migration را نیز همانند همتای خود VMware دارا می‌باشد.Live Migration‌ بدین معناست که کاربر بتواند یک VM یا ماشین‌مجازی روشن را که در حال استفاده از پردازنده و RAM می‌باشد به میزبانی دیگر انتقال دهد بدون آنکه در uptime خللی ایجاد شود.
همچنین برای تهسیل فعالیت‌های Xen مانند مانیتورینگ‌VM ها، روشن و خاموش نمودن hostها و… چندیدن ابزار مدیریتی برای این مجازی‌ساز تعبیه گشته است.

ابزارهای مدیریتی مجازی ساز Xen

 • کنسول مدیریتی HyperVM که تحت وب است.
 • کنسول مدیریتی  ConVirt
 • ابزار مدیریت ابری  OpenNebula
 • مدیر ماشین مجازی  Xen Orchestra
 • مدیریت ماشین مجازی  UCS

آموزش نحوه دانلود سورس نرم افزار XenServer سیتریکس

برای این منظور از لینکی که پیشتر ارائه شد استفاده نموده یا از طریق دستور wget بصورت زیر این کار را انجام دهید:
wget -c http://downloadns.citrix.com.edgesuite.net/11616/XenServer-7.0.0-main.iso

بعد از دریافت ISO آن را توسط دستور dd بر روی USB درایو خود کپی نمایید. 
# dd if=XenServer-7.0.0-main.iso of=</path/to/usb/drive>
هشدار: توجه نمایید که استفاده از دستور فوق باعث جایگزینی هر چیزی بر روی USB درایو شما با محتویات فایل XenServer ISO خواهد شد. در واقع این پروسه باعث ایجاد یک USB درایو bootable برای پروسه نصب XenServer خواهد شد.

آموزش گام به گام نصب و راه اندازی نرم افزار سیتریکس Xen Server

گام اول: ابتدا Keymap کیبرد خود را انتخاب کنید.

گام دوم: به شما هشدار داده میشود که تمامی اطلاعات هارد دیسکی که XenServer را روی آن نصب میکنید پاک خواهد شد. برای ادامه ok ، و برای متوقف کردن نصب، گزینه Reboot را انتخاب کنید.

گام سوم: برای ادامه باید با توافق نامه سیتریکس XenServer موافقت کنید.

گام چهارم: تمامی حافظه های سرور نمایش داده میشود تا شما هارد محل نصب را انتخاب کنید. برای Dynamic کردن storage ، گزینه Enable Thin Provisioning را هم انتخاب کنید.

گام پنجم: انتخاب نوع فایل نصب XenServer .

گام ششم: درصورتی که نسخه نصبی Xen Server شما دارای پکیج های مکمل دیگری هم باشد، در این مرحله باید آنها را هم برای نصب اضافه نمایید.

گام هفتم: برای تست کردن فایل نصبی خود گزینه Verify installation source، و برای ادامه دادن بدون تست، گزینه skip verification را انتخاب کنید.

گام هشتم: در این مرحله یک رمز عبور برای کنسول مدیریتی خود در سرور -یا همان XenCenter- انتخاب کنید.

گام نهم: انتخاب کارت شبکه برای اتصال دادن سرور شبکه به XenServer و مدیریت آن.

گام دهم: انتخاب تنظیم دستی یا Static کارت شبکه ، ویا دریافت تنظیمات از یک DHCP سرور بصورت اتوماتیک.

گام یازدهم: انتخاب نام XenServer وتعیین DNS ،IP سرورها.

گام دوازدهم: انتخاب موقعیت جغرافیایی و زمانی( Timezone) سرور. برای مثال : Asia – Tehran

گام سیزدهم: وارد کردن دستی (Manual ) و یا استفاده از NTP شبکه با وارد کردن IPآدرس آن.

گام چهاردهم: مراحل نصب در این مرحله تکمیل شده است. برای شروع نصب گزینه Install XenServer را انتخاب کنید.

گام پانزدهم: در صورتی که در گام ۱۳ گزینه Manual Time Entry را انتخاب کرده باشید، در این مرحله باید این اطلاعات را وارد نمایید.

گام شانزدهم: خب! نصب Xen server شما به همین سادگی انجام شد. توجه کنید که قبل از انتخاب گزینه Reboot فایل نصبی خود را از سرور خارج کنید.